Polska od kilku dekad notuje dynamiczny postęp cywilizacyjny. Tylko na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat PKB kraju wzrósł o ponad jedną trzecią – niemal najmocniej ze wszystkich państw UE – a dystans wobec unijnej średniej pod względem PKB per capita skurczył się o 9 pkt proc. Nasz kraj odnosi także wymierne sukcesy na arenie międzynarodowej, konsekwentnie zwiększając udziały w globalnym eksporcie towarów i usług. W tym czasie wartość zagranicznej sprzedaży towarów wzrosła około dwukrotnie, usług zaś niemal trzykrotnie. Takie wnioski przynosi najnowszy raport „Czas Polski. Jak się wzbogaciła i zmienia w silną gospodarkę opartą na wiedzy”, przygotowany przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao S.A.
Jak podkreślają analitycy, dzięki dynamicznemu wzrostowi dochodów ludności, Polska zyskuje na znaczeniu nie tylko jako konkurencyjna baza produkcyjna, ale również jako konsument. Wzrost spożycia prywatnego był w ostatnich latach zdecydowanie najszybszy spośród dziesięciu czołowych rynków UE. Przewiduje się, że już w tym roku Polska prześcignie Holandię pod względem jego nominalnej wartości, plasując się w pierwszej piątce krajów unijnych.
„Coraz bardziej widoczne są również efekty rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Najszybciej rosnącym obszarem są usługi wiedzochłonne, a Polska najszybciej w regionie zwiększa aktywność badawczo-rozwojową i awansuje w unijnych rankingach innowacyjności”, czytamy w raporcie. Dokument został zaprezentowany podczas Warsaw Global Investors Summit, który odbył się pod hasłem „Finance – Technology – Defense”.
– Polska jest dynamicznie rosnącą gospodarką Europy. Ma największy wskaźnik wzrostu, pomijając tzw. raje podatkowe. Jednocześnie czynniki powodujące czasowe spowolnienie tempa wzrostu nie wpłynęły zasadniczo na Polskę. Covid miał efekt bardzo krótkotrwały, wpłynął na zakupy dóbr konsumpcyjnych, ale nie był czasem drastycznego pogorszenia biznesu w Polsce. Firmy w dalszym ciągu inwestowały za granicą. Również wojna w Ukrainie nie odbiła się na wynikach gospodarczych tak bardzo, jak się spodziewano. Zaufanie do polskiej gospodarki pozostało nienaruszone – powiedział Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao S.A., przedstawiając najważniejsze wnioski z raportu.
- Co ważne, w Polsce wzrost gospodarczy nie odbywał się kosztem standardu życia. Obecnie PKB per capita wynosi 80 proc. średniej dla UE i stabilnie się do niej zbliża. Notujemy silny wzrost konsumpcji, a jakość życia jest niewiele niższa od przeciętnej w Europie – podkreślił Ernest Pytlarczyk.